Życiorys Zygmunta Freuda

Sigmund Freud (ur. 6 maja 1856 r. We Freibergu na Morawach , Cesarstwo Austriackie [obecnie Příbor, Republika Czeska] – zmarł 23 września 1939 r. W Londynie , Anglia), austriacki neurolog i założyciel psychoanaliza . Artykuł Freuda o psychoanalizie ukazał się w 13. wydaniu Encyclopedia Britannica.

Freuda można słusznie nazwać najbardziej wpływowym intelektualnym prawodawcą swojej epoki. Stworzenie przez niego psychoanalizy było zarazem teorią psychiki człowieka, terapią łagodzącą jej dolegliwości, a optyką interpretacji kultury i społeczeństwa. Pomimo wielokrotnej krytyki , prób obalenia i zastrzeżeń dzieła Freuda, jego urok pozostawał potężny długo po jego śmierci i na polach dalekich od psychologii, tak jak jest ona wąsko zdefiniowana. Jeśli, jak amerykański socjolog Philip Rieff twierdził kiedyś, że „człowiek psychologiczny” zastąpił takie wcześniejsze pojęcia, jak człowiek polityczny, religijny lub ekonomiczny, jako dominujący obraz siebie XX wieku, w niemałej mierze dzięki sile wizji Freuda i pozornej niewyczerpalności intelektualnej dziedzictwo, które zostawił.

Wczesne Życie

Ojciec Freuda, Jakob, był żydowskim kupcem wełny, który był kiedyś żonaty, zanim poślubił matkę chłopca, Amalie Nathansohn. Ojciec, który miał 40 lat w chwili narodzin Freuda , wydawał się być postacią stosunkowo odległą i autorytarną , podczas gdy jego matka wydawała się być bardziej opiekuńcza i dostępna emocjonalnie. Chociaż Freud miał dwóch starszych przyrodnich braci, jego najsilniejsze, choć zarazem najbardziej ambiwalentne przywiązanie wydawało się być związane z jego starszym o rok siostrzeńcem, Johnem, który był wzorem bliskiego przyjaciela i znienawidzonego rywala, który Freud często powtarzał na późniejszych etapach swojej kariery.

W 1859 r. Rodzina Freudów została zmuszona ze względów ekonomicznych do przeniesienia się do Lipska, a rok później do Wiedeń , w którym Freud pozostał aż do nazistowskiej aneksji Austrii 78 lat później. Pomimo niechęci Freuda do cesarskiego miasta , po części z powodu częstego antysemityzmu jego mieszkańców , psychoanaliza w znaczący sposób odzwierciedlała kulturowy i polityczny kontekst , z którego się wyłonił. Na przykład wrażliwość Freuda na wrażliwość ojcowskiego autorytetu w psychice mogła równie dobrze zostać pobudzona przez spadek władzy, jakiego doznało pokolenie jego ojca, często liberalni racjonaliści, w imperium Habsburgów . Podobnie jego zainteresowanie tematem uwodzenia córek było zakorzenione w skomplikowany sposób w kontekście wiedeńskich postaw wobec kobiecej seksualności.

Sponsor witryny:

baner

Drzwi do mieszkania Hermes Warszawa – doradztwo, sprzedaż, montaż.

seo_alphabet

Skuteczne pozycjonowanie z Agencją SEO alphabet

Teoria Psychoanalityczna

Freud, wciąż wierny metodzie hipnotycznej Charcota, pojął pełne implikacje doświadczenia Breuera dopiero dziesięć lat później, kiedy opracował technikę wolne stowarzyszenie . Po części ekstrapolacji automatycznego pisania promowanego przez niemieckiego pisarza żydowskiego Ludwiga Börne sto lat wcześniej, częściowo w wyniku jego własnych doświadczeń klinicznych z innymi histeryczkami, ta rewolucyjna metoda została ogłoszona w pracy Freuda opublikowanej wspólnie z Breuerem w 1895 r., Studien über Hysterie ( Studies in Hysteria ). Zachęcając pacjenta do wyrażania wszelkich przypadkowych myśli, które przychodziły mu na myśl skojarzeniowo , technika ta miała na celu odsłonięcie dotychczas niewyartykułowanego materiału ze sfery psychiki, którą Freud, zgodnie z długą tradycją, nazwał nieprzytomny . Ze względu na niekompatybilność ze świadomymi myślami lub konfliktami z innymi nieświadomymi, materiał ten był zwykle ukryty, zapomniany lub niedostępny dla świadomej refleksji. Trudność w swobodnym kojarzeniu się – nagłe milczenie, jąkanie itp. – zasugerowała Freudowi wagę materialnej walki, jaką należy wyrazić, jak również siłę tego, co nazwał obroną pacjenta przed tym wyrażeniem. Takie blokady Freud nazwał oporem, który trzeba było przełamać, aby ujawnić ukryte konflikty. W przeciwieństwie do Charcota i Breuera, Freud doszedł do wniosku, opierając się na swoim doświadczeniu klinicznym z żeńskimi histeryczkami, że najbardziej uporczywym źródłem materiału opornego był natury seksualnej . Jeszcze bardziej doniosłe powiązał etiologię objawów nerwicowych z tą samą walką między uczuciem lub popędem seksualnym a psychiczną obroną przed nim. Zdolność przywołania tego konfliktu do świadomości poprzez swobodne skojarzenia, a następnie zbadanie jego implikacji, była zatem kluczowym krokiem na drodze do złagodzenia symptomu, co najlepiej rozumieć jako mimowolny kompromis między pragnieniem a obroną.

Interpretacja snów.

W tym, co wielu komentatorów uważa za jego mistrzowskie dzieło, Die Traumdeutung (opublikowane w 1899 r., Ale biorąc pod uwagę datę początku stulecia, aby podkreślić jego epokowy charakter; Interpretacja snów ), przedstawił swoje ustalenia. Przeplatając dowody z własnych snów z dowodami z tych opisanych w jego praktyce klinicznej, Freud twierdził, że sny odegrały fundamentalną rolę w ekonomii psychicznej. Energia umysłu – którą Freud nazwał libido i identyfikowana głównie, ale nie wyłącznie, z popędem seksualnym – była płynną i plastyczną siłą zdolną do nadmiernej i zakłócającej mocy. Potrzebując wypisu, aby zapewnić przyjemność i zapobiec bólowi, szukał jakiegokolwiek ujścia, jakie mogła znaleźć. Jeśli odmówi się gratyfikacji zapewnianej przez bezpośrednie działanie motoryczne, energia libidinalna mogłaby poszukiwać uwolnienia poprzez kanały mentalne. Lub w języku of The Interpretation of Dreams , pragnienie może zostać spełnione przez wyimaginowaną spełnienia życzeń. Wszystkie sny, twierdził Freud, nawet koszmary przejawiające pozorny niepokój , są spełnieniem takich życzeń.

Ostatnie dni

Ostatnia ważna praca Freuda, Der Mann Moses und die monotheistische Religion (1939;Mojżesz i monoteizm ), było czymś więcej niż tylko „powieścią historyczną”, którą początkowo myślał o napisaniu jej podtytułu. Mojżesz od dawna był postacią o wielkim znaczeniu dla Freuda; w istocie słynny posąg Mojżesza Michała Anioła był tematem eseju napisanego w 1914 roku. Sama książka miała na celu rozwiązanie tajemnicy pochodzenia Mojżesza, twierdząc, że był on z urodzenia arystokratycznym Egipcjaninem, który wybrał naród żydowski do zachowania żyje wcześniejszą religią monoteistyczną . Zbyt surowy i wymagający nadzorcy, Mojżesz został zabity w żydowskiej rewolcie, a na jego miejsce powstał drugi, bardziej uległy przywódca, zwany także Mojżeszem. Wina wywołana aktem ojcobójczym była jednak zbyt wielka, aby znieść, a Żydzi ostatecznie powrócili do religii danej im przez pierwotnego Mojżesza, gdy obie postacie zostały połączone w jedną w ich pamięci. Tutaj Freuda ambiwalencja co do jego religijnych korzeni i autorytetu ojca mogła przeniknąć bardzo fantazyjną opowieść, która ujawnia więcej o jej autorze niż pozornym temacie.

W rzeczywistości, pomimo nieustających i często nieodpartych wyzwań stojących przed praktycznie wszystkimi jego pomysłami, Freud pozostał jedną z najpotężniejszych postaci intelektualnych współczesności.